Sohbet Girişi

Türkiye Burada Sohbet Ediyor

kullanıcı
şifre
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM Mirc İndir
play store app store

Edebi Sohbet

Edebi Sohbet

Edebi Sohbet

Sanal ortamlarda yapılan sohbet herkes tarafından çokça sevilen ve aranan bir etkinliktir. Ancak internet ortamı muhabbetleri konu ve içeriğine göre farklılık gösterir. Bunlardan en özel olanlarından biri de edebi sohbet olmaktadır. Edebiyat dünyasının vazgeçilmezleri arasında olan sohbetler insanı alır başka alemlere götürüverir.

Bir yazarın gündelik olaylar arasından seçtiği bir konuda kendi görüş ve düşüncelerini detaylandırmadan, sanki başkalarıyla konuşuyormuş gibi anlattığı yazı tipine “söyleşi” denir. Başka bir deyişle, yazarın güncel bir konu hakkında okuyucuyla konuşuyormuş gibi samimi ve anlaşılır bir dille yazdığı yazılara sohbet denir. Bu söyleşi pek çoklarının kendilerini buldukları bir sohbet türü olup, anlatılmaz yaşanır cinsinden tadına doyum olmaz keyifler verir.

Edebi sohbet taraftarları konuyu derinlemesine incelemez, bilimsel kanıt sağlamayı da amaçlamazlar. Sohbetin amacı, sohbete ortak olanların samimi diyaloglar kurarak düşüncelerini ifade etmeleridir. Edebi anlamda yapılan sohbetlerde gerek edebiyat gerekse tarih iç içedir. Şiirler, divan şiirleri, edebi anlatılar ve ünlü edebiyatçıların hayat hikâyeleri dile getirilir. Her edebi eserlerin bir ortaya çıkış hikâyesi mutlaka vardır ve bu hikâyeler de büyük ilgi uyandırır.

Edebi Sohbetin Özellikleri

 

Günlük konulardan daha çok edebiyat dünyasının derinliklerine inilen sohbet halkalarında birbirinden ilginç anlatılar ve konuşma yöntemi seçilir. Anlatan, dinleyenlere deyimlerden, özdeyişlerden, hatıralardan, halk fıkralarından ve gerçek hayat hikâyelerinden fazlaca yararlanır.

Kullanılan kelimeler aslında çok da gündelik değildir. Çünkü edebiyat dünyamız Arapça ve Farsça başta olmak üzere çok fazla dilden olumlu olarak etkilenmiştir. Edebi sohbetlerde konu alabildiğine genişler. Laf lafı açıyor mukabilinden olsa gerek girilen her kapıdan başka bir odaya, başka bir konuda gidilir.

Edebi sohbet nerede başlar nerede biter bilinmez ama geldiği noktada sohbete katılan herkese büyük keyif verdiği muhakkaktır. Sanal dünyada da edebi sohbet ortamlarını mutlaka bulabilir ve dinlemekten de sohbete katılmaktan da büyük haz duyabilirsiniz.

Burada insanlar genellikle kişisel düşüncelerini muhabbet etrafında yayarak anlatır, bu nedenle sohbet türünün öznel bir anlatımı vardır. Dostça, arkadaşça konuşarak hoş bir vakit geçirme, söyleşi yapma ve yârenlik etme adına edebi hasbihâl herkese büyük keyif ve mutluluk verir. Edebi sohbetler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


Şu Konular belki ilginizi çeke bilir :


Loi 225 okunma
Cevap bırakın

alt dalga